Prize-Giving & Leavers' Celebration 2014

Prize-Giving & Leavers' Celebration 2014

We were very lucky to have the perfect venue of Wellington College's Chapel to celebrate the success of our students for this academic year. Well done to all who received an award, and thank you to everyone for coming to support our hard working students. Click on the title of this report to learn about our award winners.

PRIZE-GIVING & LEAVERS’ CELEBRATION EVENING 2014

YEAR 11 LEAVERS

presented by Juana Garcia, parent governor

YEAR 14 LEAVERS

presented by Juana Garcia, parent governor

LEADERSHIP

presented by current student leaders

HEAD GIRL – Rachel Lee

HEAD BOY – Christopher Johnson

HOUSE CAPTAINS of ARUNDEL, EDINBURGH, HARLECH and WINDSOR

Ben Cannon-Wailes, Lucy Inman, Ben Charman, Adam Macaree

STUDENT MENTORS

Kerryanne Harris   Bradley Coles   Mary Crawley   Ciara Mungin

SCHOOL VISION AWARDS

presented by David Ivison, County Councillor for Heatherside & Parkside

AMBITIOUS – Alicia Reeves              ARTICULATE – Nicole Williams

CARING – Molly Gallocker                CONFIDENT – Jack Rigby-Sansom

DETERMINED – Ciara Mungin                      INDEPENDENT – Vivian Novis

RESILIENT – Olivia Cunningham                  RESPECTFUL – Saffron Hancock

RESPONSIBLE – Daisy Bartlett                     SUCCESSFUL – James Holdstock

PERSONAL AWARDS

presented by Mark Scarborough, Surrey County Council Area Education Officer

PAT HARRIS AWARD FOR COURAGE – Anna Walker

YASMIN BAVISTER AWARD FOR PERSONAL ACHIEVEMENT – Ciara Mungin

JASON FROMMHOLZ SPORTSMANSHIP AWARD – Joshua Head

SIXTH-FORM AWARDS

presented by Deborah Proudfoot, Assistant Headteacher and Maria Ramsay, staff governor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT – Stella Sarnillo

PERSONAL DEVELOPMENT AWARD – Matthew England

COLLEGE – Bethany Manning

COMMUNICATION – Amber McArthur

ACADEMIC AWARDS

presented by subject leaders

ENGLISH – Christine Totten MATHS – Robert Winter     

SCIENCE – Amy Inman & Ronnie Cook      PSHE – Leon Burns                ICT – Max Dalton         

PE – Alicia Reeves     ART – Christine Totten         HUMANITIES – Jordan Underwood

TECHNOLOGY - Anna Walker           MUSIC – Daniel Furnell                    

DRAMA – Lewis Cook                       COLLEGE – Daniel Furnell

HAIR & BEAUTY – Sarah Arrow       

DUKE of EDINBURGH AWARD SCHEME – Susanne-Marie Shepard

CARL BURROWS TRUST AWARD for CONSTRUCTION

presented by Rob Riddlesdell, Chief Executive of SATRO

Martin Miles

PARRIS AWARD FOR ACADEMIC ACHIEVEMENT

presented by Gordon Parris MBE JP, Children with Special Needs Foundation

Christine Totten

CAMPBELL AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT

presented by Gordon Parris MBE JP, Children with Special Needs Foundation

Robert Winter

  1. AWARDS 2014 booklet
Awards
  • Healthy Schools
  • Eco Schools
  • Unicef