Prize Giving Evening

Prize Giving Evening

The Chapel at Wellington College was the beautiful setting for our annual Prize Giving and Leavers' Celebration evening. With very happy and proud parents, our students received awards to confirm all their hard work doesn't go unnoticed.

Thank you, for the second year running, to Wellington College for letting us use their splendid Chapel for our awards ceremony. Students, family and staff joined together to enjoy an evening of celebration for all the hard work and effort the students put into their education.

Mr O'Brien also announced the Head of School and House Captains for the forth coming year.

    

   

Please find below the list of awards and their recipients.

PRIZE-GIVING & LEAVERS’ CELEBRATION EVENING 2015

LEADERSHIP

presented by Gordon Parris, MBE JP

HEAD of SCHOOL – CHRISTINE TOTTEN

HOUSE CAPTAINS of ARUNDEL, EDINBURGH, HARLECH and WINDSOR

KALUM WIGMORE, NICOLE WILLIAMS, SHARLIE MORGAN-LEWIS, STEPHEN GOODHEART

 

SCHOOL VISION AWARDS

presented by Juana Garcia, Governor

AMBITIOUS –  RACHEL BALCOMBE            ARTICULATE – GEORGINA SMITH

CARING – RACHEL LEE                          CONFIDENT – KATIE JAMES

DETERMINED – ELISHA GREGOR             INDEPENDENT – VIVIAN NOVIS

RESILIENT – JACK SAUNDERS                       RESPECTFUL – MICHAEL MUNRO

RESPONSIBLE – OWEN JOHNSTON              SUCCESSFUL – GEORGINA SMITH

 

PERSONAL AWARDS

presented by Jim Lamb

LINDA LAMB AWARD FOR COURAGE – GEORGINA SMITH

AWARD FOR PERSONAL ACHIEVEMENT – CHARLOTTE BRATT and MARY CRAWLEY

JASON FROMMHOLZ SPORTSMANSHIP AWARD – BEN CANNON-WAILES

 

SIXTH-FORM AWARDS

presented by Deborah Proudfoot

OUTSTANDING ACHIEVEMENT – JOSEPH ELGAR

PERSONAL DEVELOPMENT AWARD – CATRIONA GARDNER

COLLEGE – JOSEPH ELGAR

COMMUNICATION – EMMA MINNS

SPORTSMANSHIP – JOSHUA HEAD

INDEPENDENT LIVING SKILLS – JAMES SCANLON

LEISURE – ALEXANDER HUTCHINGS

TRAVELLING IN THE COMMUNITY – JAMES SCANLON

WORK EXPERIENCE – CHARLOTTE ELLIOT

HOMESKILLS – JESSICA HARMER

 

ACADEMIC AWARDS

presented by Cllr David Ivison

                                               ENGLISH – JAMES HOLDSTOCK        MATHS – SOPHIE LANGSTONE        

SCIENCE – ADAM MACAREE             PSHE –  MICHAEL MUNRO       ICT – MARTIN MILES

PE – LUKE MARTIN         ART –  SOPHIE LANGSTONE           HUMANITIES – GEORGINA SMITH  

TECHNOLOGY – FINLEY FURNELL      MUSIC – MAX DALTON                    

DRAMA – JORDAN ALDRED        COLLEGE – ROBERT WINTER

HAIR & BEAUTY – NICOLE WILLIAMS          

DUKE of EDINBURGH AWARD SCHEME – KERRYANNE HARRIS

 

CARL BURROWS TRUST AWARD for CONSTRUCTION

Donated by SATRO

Adam Macaree and Mark Williams

 

PARRIS AWARD FOR ACADEMIC ACHIEVEMENT

presented by Gordon Parris MBE JP, Children with Special Needs Foundation

MAX DALTON

 

 

Awards
  • Healthy Schools
  • Eco Schools
  • Unicef